Centrum Sportu

Witryna przedstawiająca posty dotyczące sportów wyczynowych oraz sportów zespołowych. Dowiedz się jak zacząć uprawiać sport.

Główna

Ile trwa mecz tenisa

W tenisie, jak w każdym innym sporcie, czas trwania meczu zależy od wielu czynników. Mecz może trwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin, w zależności od wielu czynników, takich jak poziom zawodników, rodzaj kortu, ilość setów czy też panujące warunki atmosferyczne.

Podstawowe zasady tenisa

Przed przejściem do omówienia czasu trwania meczu tenisowego, warto przypomnieć sobie podstawowe zasady tego sportu. Tenis jest grą, w której zawodnicy starają się odbić piłkę tak, aby przeciwnik nie był w stanie jej odebrać. Mecz rozgrywany jest na korcie, który może być wykonany z różnych materiałów. Zawodnicy mają do dyspozycji rakietki, którymi odbijają piłkę.

Czas trwania meczu

W przypadku meczów singlowych, czyli tych, w których gra jeden zawodnik przeciwko drugiemu, zazwyczaj gra się do trzech wygranych setów. Każdy set składa się z sześciu gemów. Aby wygrać gem, trzeba zdobyć cztery punkty, przy czym punkty otrzymuje się za wygranie pojedynczego wymiany piłki. W przypadku remisu 40:40, nazywanego „deuce”, grę należy wygrać dwoma kolejnymi punktami.

W przypadku meczów deblowych, czyli tych, w których grają dwaj zawodnicy przeciwko dwóm innym zawodnikom, stosuje się nieco inne zasady. W takim meczu, zazwyczaj gra się do dwóch wygranych setów. Również każdy set składa się z sześciu gemów, a w przypadku remisu 40:40, zastosowanie znajduje tak zwany „super tie-break”.

Warto jednak zauważyć, że czas trwania meczu tenisowego zależy przede wszystkim od tego, jak szybko zawodnicy zdobywają punkty i sety. Mecz może zakończyć się już po kilku gemach, ale może też trwać kilka godzin, jeśli zawodnicy są na podobnym poziomie i trzeba rozstrzygnąć wiele gemów w tie-breaku.

Czynniki wpływające na czas trwania meczu

Czas trwania meczu tenisowego może być również wpływany przez wiele innych czynników. Jednym z nich jest rodzaj kortu. Na przykład na kortach ziemnych piłka zwalnia i trudniej jest zdobyć punkt. Na kortach twardych piłka jest szybsza i łatwiej zdobyć punkt, co z kolei może prowadzić do krótszego czasu trwania meczu. Innym czynnikiem, który wpływa na czas trwania meczu, jest poziom zawodników. Im zawodnicy są lepsi, tym trudniej jest zdobyć punkt i mecz może trwać dłużej.

Przykłady czasu trwania meczu tenisowego

Czas trwania meczu tenisowego zależy również od poziomu rozgrywek. Na przykład, mecz na turnieju wielkoszlemowym może trwać znacznie dłużej niż mecz w niższej klasie rozgrywkowej. Oto kilka przykładów czasu trwania meczu tenisowego:

Rodzaj meczu Czas trwania Rozgrywki
Mecz singlowy mężczyzn 4 godziny i 48 minut Wimbledon 2018, półfinał
Mecz singlowy kobiet 3 godziny i 33 minuty Australian Open 2011, ćwierćfinał
Mecz deblowy mężczyzn 5 godzin i 53 minuty Wimbledon 2019, 1. runda

Często zadawane pytania

Jak długo trwa tie-break w tenisie?

Tie-break w tenisie kończy się, gdy jeden z zawodników zdobędzie 7 punktów, przy co najmniej dwóch punktach przewagi. W przypadku remisu 6:6 w tie-breaku, zawodnicy grają na zmianę po jednym serwisie, aż do momentu, w którym któryś z zawodników zdobędzie dwupunktową przewagę.

Co to jest mecz pięciosetowy?

Mecz pięciosetowy to taki, który jest rozgrywany na pięć setów, zamiast standardowych trzech. Zazwyczaj mecze pięciosetowe rozgrywa się tylko w przypadku meczów singlowych mężczyzn na turniejach wielkoszlemowych oraz w Pucharze Davisa.

Jakie są rekordy czasu trwania meczów tenisowych?

Najdłuższy mecz w historii tenisa miał miejsce podczas turnieju w Wimbledonie w 2010 roku i trwał aż 11 godzin i 5 minut. Mecz ten rozegrali John Isner i Nicolas Mahut, a zwycięzcą okazał się Isner. W meczu tym rozegrano aż 183 gemy i zakończył się wynikiem 70:68 w piątym secie. Natomiast najszybszy mecz w historii tenisa trwał zaledwie 18 minut i został rozegrany pomiędzy Susan M. Tutt i Marion E. Zinderstein na turnieju w Charlottesville w 1983 roku.

Jak często przerywa się mecz tenisowy?

Przerwanie meczu tenisowego zdarza się stosunkowo rzadko, ale może mieć miejsce w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak ulewny deszcz czy silny wiatr. W takim przypadku sędzia może podjąć decyzję o przerwaniu meczu, a następnie kontynuacji go w późniejszym terminie lub odwołaniu meczu w całości.

Czy w tenisie jest czas na zmianę stron?

Tak, w tenisie zawodnicy zmieniają strony co dwa sety. W przypadku meczów trzysetowych, zmiana stron następuje po pierwszym secie oraz po piątym gemie drugiego seta. W meczach pięciosetowych, zmiana stron następuje po każdym oddanym gemie trzeciego oraz piątego seta.